Роль цієї сторінки про Медіаграмотність та медіазахст- це сприяти формуванню в учасників освітнього процесу потреби набувати навичок свідомого, відповідального споживання медіа-продукції, розвивати критичне мислення, здатність відокремлювати оцінювальні судження, що транслюються у медіапросторі, від реальних фактів; обмежувати себе, особливо в критичних ситуаціях, споживанням інформації лише в обсягах, необхідних і достатніх для вирішення певної життєвої проблеми.

Добірка онлайн-ресурсів про медіаграмотність від освітнього омбудсмена: https://nus.org.ua/news/dobirka-onlajn-resursiv-pro-mediagramotnist-vid-osvitnogoombudsmena/
Портал медіаосвіти та медіаграмотності: https://medialiteracy.org.ua/category/library/resources-library/
Корисні ресурси з медіаосвіти та медіаграмотності Безпека дітей в інтернеті: https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahistprav-ditini/bezpeka-ditej-v-interneti
Безпека в інтернеті: https://imzo.gov.ua/diyalnist/bezpeka-v-interneti/
Підбірка актуальних ресурсів з медіаграмотності: https://gurt.org.ua/articles/42722/
Цифрова гігієна: яких правил варто дотримуватися в інтернеті?: https://thedigital.gov.ua/news/tsifrova-gigiena-yakikh-pravil-varto-dotrimuvatisya-vinterneti

Цікава статя: Цифрова гігієна: як користуватися соцмережами, аби вони не використовували вас?: http://surl.li/xgju

Навіщо потрібна цифрова гігієна?

Люди проводять в соцмережах дуже багато часу. Аудиторія соціальних мереж у 2016 році перевищила 2 мільярди користувачів. Facebook – найпопулярніша соціальна мережа в світі. У середньому, люди щодня витрачають 3,25 години в інтернеті.
Здавалося б, людина з доступом до інтернету стає розумнішою, їй доступна практично будь-яка інформація і вона може отримати стільки знань, скільки немає в жодній оффлайн енциклопедії. Пара кліків – і ти вже знаєш відповідь на будь-яке питання.
Разом з тим ми перевіряємо смартфони приблизно 47 раз в день, а молодь ще частіше – приблизно 86 разів на день. Соцмережі перетворюються в пожирачів нашого часу й уваги.

Дослідження, опубліковані Університетом Британської Колумбії, показують, що смартфони викликають симптоми, схожі на синдром дефіциту уваги. У тих, хто постійно чекає на повідомлення, знижується концентрація уваги та зростає рівень тривоги.

У сучасному світі ми все частіше потрапляємо на гачки фейкових новин. Так трапляється тому, що ми майже не фільтруємо інформацію і стаємо губкою для вбирання непотрібних подробиць, гучних заголовків та неправдивих заяв.
Але наш мозок теж має певний «об’єм уваги». Ми поглинаємо набагато більше інформації, ніж він здатний перетравити – й починається так звана інформаційна булімія. Мозок перевантажений, у нього не залишається ресурсів. Ми починаємо відволікатися від важливого, нервуємо і не можемо прийняти важливі рішення.
Тому вкрай важливо навчитися правильно використовувати інтернет та соцмережі!

Як працюють алгоритми соцмереж та додатків?

Ми маємо великий вибір джерел інформації та соцмереж. Здається, що це має полегшити завдання – адже ми можемо самі обрати соцмережу, розуміючи, що нам подобається, відсіваючи непотрібне.
Але алгоритми соцмереж влаштовані спеціально таким чином, щоб захопити вашу увагу.

Перший президент Facebook Шон Паркер розповів, що соціальні мережі цілеспрямовано захоплюють нашу увагу і потенційно завдають шкоди нашому мозку. Завдання розробників додатку заявлялось як:

«Змусити людей приділяти соцмережі якомога більше часу й усвідомленої уваги. Дамо їм трохи дофаміну, який буде вироблятися в них кожного разу, коли хтось прокоментує їхнє фото або надішле повідомлення. І це змусить їх споживати більше контенту».

Тут враховуються наші біологічні механізми, тяга до дофаміну та бажання отримати схвалення. Соціальні медіа копіюють методи азартних ігор для створення психологічної тяги.
Вони активують ті ж механізми мозку, що й кокаїн.

Гортає ви Інстаграм або стрічку Facebook або просто граєте в Candy Crush – ви втягуєтеся в дофамінову петлю, а очікування винагороди у вигляді нового лайка, бонуса або повідомлення достатньо, щоб ви продовжували.
Якщо ви відволіклись від смартфону – ви отримаєте повідомлення, оповіщення або бонусні пропозиції, які привернуть вашу увагу і повернуть вас назад. Це все дуже схоже на азартні ігри в казино, де немає годинника, щоб ви не помітили, як проходить час. А азартні ігри фізично змінюють структуру мозку і роблять людей більш сприйнятливими до депресії і тривоги.

Цифрова гігієна: як користуватися соцмережами, аби вони не використовували вас?

Кiлькiсть переглядiв: 0